کم خوابی موجب افزایش احتمال چاقی در کودکان میشود

کم خوابی خطر ابتلای کودکان را به چاقی افزایش می دهد

کم خوابی خطر ابتلای کودکان را به چاقی افزایش می دهد

تهران-ایرنا- به گفته محققان انگلیسی، کودکانی که بسیار کم می خواند با افزایش خطر ابتلا به چاقی روبرو هستند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، چاقی که در میان کودکان نیز در حال افزایش است، می تواند به ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و دیابت نوع 2 منجر شود.
نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه وارویک در انگلیس انجام شد، نشان می دهد که خواب کودکان یک عامل خطر ساز بالقوه قابل تغییر برای ابتلا به چاقی در آینده است.
محققان در این مطالعه 42 مطالعه را که بر بیش از 75 هزار کودک انجام شده بود بررسی کردند. این کودکان بیش از سه سال مورد پیگیری قرار گرفتند.
نتایج این مطالعه نشان داد، کودکانی که خوابی کمتر از میزان توصیه شده برای گروه سنی خود داشتند، وزن بیشتری کسب کردند و این کودکان در قیاس با کودکانی که خواب کافی داشتند 58 درصد بیشتر احتمال داشت که دارای اضافه وزن و یا چاقی شوند.
نتایج این مطالعه ارتباط محکمی را در خصوص کم خوابی و ابتلا به چاقی در میان کودکان تمامی گروه های سنی نشان داد و نشان می دهد که این افزایش خطر در میان هر دو گروه سنی کودکان کم سن و سال و بزرگتر وجود دارد.
این مطالعه همچنین این مفهوم را تقویت می کند که محرومیت از خواب یک عامل خطرساز مهم برای ابتلا به چاقی است که در اوایل زندگی قابل شناسایی است.
با این وجود محققان خاطر نشان کردند که این مطالعه تنها یک ارتباط را به جای یک رابطه علت و معلولی نشان می دهد.نتایج این مطالعه در مجله Sleep منتشر شده است.

یک نظر دهید