آفت جیست و روش های درمان آفت!

زبان یکی از قویترین عضلات بدن است که توانایی صحبت ، غذا خوردن وتشخیص مزه های گوناگون به ما ساغر بخشد. آفت های دهانی، آفت ای است که هر فردی در هر سنی ممکن است به آن دچار شود و بسیار بی رحم درنده موذی خواهد بود و پایان یافتن دلایل مختلفی ممکن است دیده شود .

آفت دهان زخم‌های کوچک اما دردناکی است که می‌تواند حس بدی در فرد ایجاد کند. اگرچه دلیل تصنعی ایجاد اینگونه زخم‌ها در دهان مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که این موارد توسط فاکتورهایی همچون استرس، آلرژی غذایی و حساسیت، سیستم ایمنی تضعیف شده، عفونت‌های ویروسی و سیگار کشیدن ایجاد می‌شوند.

بهبود آفت دهان معمولا یک هفته طول می‌کشد اما به یاد اندیشه آزاردهنده بودن آن، افراد همیشه به دنبال درمان سریع این زخم‌ها هستند. واقعه خوب این است که درمان‌های سریعی برای این بیماری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها به خوبی استفاده کنید.

در ادامه این مطلب با  آفت جیست و روش های درمان آفت را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

 

آفت دهانی (2)

آفت دهان چیست

به زخمی سطحی، کوچک و خوش خیم در بافت نرم داخل فم یا لب ها، زیر زبان و روی غطاء لثه آفت دهانی یا زخم آفتی می گویند که اندازه ی آن یک سانتی متر و زخمی گرد ولو بیضی شکل، سفید یا زرد رنگ است. آفت دهانی برخلاف تاول هایی که در اثر تب شدید در دهان ایجاد می شود یا خستن های با منشاء سرماخوردگی مثل تبخال ، خارج از دهان بنیان گذاری نشده و به هیچ وجه سرایت نمی کنند .

آیا تبخال عارض لب، همان آفت دهان است؟

خیر. اگرچه اغلب تبخال و آسیب دهان با همدیگر اشتباه غمنین می شوند اما در واقع این دو با تا متفاوتند. تبخال که اغلب به نام هرپس سیمپلکس نوع 1 (herpes simplex) شناخته می شود سریال ای از تاول های پر از مایع و دردناک است.

بر خلاف آفت دهان، تبخال متعرض شدن علت یک ویروس خاص به وجود می آید و به شدت مسری می باشد. اغلب به طور کلی تبخال بیرون از دهان و معمولا زیر بینی، اطراف دهان و زیر چانه به نابودی می آید، در حالی که آفت دهان در داخل دهان بروز می کند.

آفت دهانی (5)

آیا می توان از آفت دهان پیشگیری کرد؟

اگرچه عاطل درمان خاصی ناب بحت صرف فقط به خاطر آفت دهان وجود ندارد و اغلب دوباره عود می کند اما ممکن است با رعایت نکات زیر بتوان از تعداد دفعات بروز آفت كپ کاست:

  • از غذاهایی که موجب تحریک دهان می شوند اجتناب کنید. از این مواد خوراکی می توان به مرکبات، سبزیجات اسیدی و غذاهای تند و ادویه دار اشاره کرد.
  • اگر آدامس دهان شما را تحریک مشروب کند از جویدن آن خودداری کنید.
  • بعد كهنه كردن هر وعده ی غذایی با یک مسواک نرم مسواک زده و هر گاه نخ گاز بکشید. این کار باعث می شود که دهان شما از وجود مواد غذایی پاکسازی شده و احتمال بروز آفت دهان کمتر شود.

آفت دهانی (3)

علت بیماری آفت دهان

علت بیشتر موارد آفت یک راز باقی مانده است. محققان معتقدند که استرس امتحان شدنی یا آسیب بافتی ساغر تواند باعث ایجاد آفت شود. حتی آسیبهای خفیف مثل گاز گرفته شدن فضای داخل دهان بطور اتفاقی نیز می تواند باعث ایجاد آفت شود.

سایر آلت احتمالی آفت دهان شامل موارد زیر است

– اختلال در عملکرد سیستم ایمنی

– مشکلات و کمبودهای تغذیه ای مثل کمبود ویتامین ۱۲ B، روی، فولیک اسید و یا آهن

– بیماریهای لوله گوارش

– حساسیت غذائی

– دوران قاعدگینکته دیگر اینکه ، گر چه هر کسی ممکن است به این مرض مبتلا گردد ولی این عارضه سقم در بعضی خانواده ها پخش تواری و جمعیت بیشتری دارد که نشان می دهد ممکن است استعداد به آن از طریق ارث نیز منتقل شود.

در صورتیکه یکی دوباره پیدا كردن موارد زیر در آفت دهان گریبانگیر شما شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید

– زخمهائی که بطور غیر معموله بزرگ می باشند .

– زخمهائی که بیش از ۳ هفته وجود دارد و بهبود نیافته اند.

– دردی که با اقدامات اولیه فروکش نکرده است.

– در صورتیکه این مریضی نوشیدن شما را مختل کرده است فكر یادبود نمی توانید به مقدار کافی مایعات میل کنید.

– تب بالا همراه با آفت همچنین اگر شما دندانی دارید که سطح بسیار تیزی دارد و یا وسائل داخل دهانی مثل دندان مصنوعی که بنظر می رسد که آنها باعث تحریک داخل دهان شما و احداث آفت می شوند باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

آفت دهانی (4)

درمان آسیب در خانه

به عنوان درمان خانگی آفت دهان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 دهانشویه آش ماء نمک ولرم. به طور کلی آب نمک ولرم در محیط ثغر معجزه می کند. این ماده ساده بر علیه برنده باکتریهای دهان موثر است و باعث درمان زخم آفت میگردد.

 محلول پر اکسید هیدروژن ( آب اکسیژنه ) را با مقدار برابر آب مخلوط نموده و با پنبه آغشته به محلول روی آفت بگذارید . این عمل را چند بار در روز تکرار کنید.

 دهانشویه با آشامیدنی آلومینیوم ام جی ( شیر منیزیم پرتقال در ترکیب مساوی با شربت دیفن هیدرامین به عنوان درمان سریع آشوب دهان کمک میکند که زخم آفتی شما زودتر جمع شود. اما اکیدا توصیه میشود مراقب باشید که این ترکیب را نخورید.

 تجربه ثابت کرده استفاده از رب انار درست روی محل افت کمک بسزایی به درمان فوری آفت دهان میکند.

 قطره میرتکس (داروی درمان آفت دهان) که در داروخانه های ایران موجود است را با پنبه به وعده نیم شصت دقیقه روی آفت قرار دهید و این کار را روزی ۵ تا ۶ بار تکرار کنید.

یک نظر دهید