خواص جادویی گل گاو زبان

گل گاوزبان یک گیاه علفی به درازی ضلع بزرگ تر دیرش ۷۰ – ۴۰ سانتی‌متر است. این گیاه در مزارع و گاهی زمین‌های بایر می‌روید. منشأ اولیه آن دمشق بوده است.از تجزیه شیمیایی گیاه زهر گاوزبان مهم‌ترین ماده‌ای که نفع علیه و له روی بالا و فسوس می‌آید نیترات دو پتاس می‌باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است.گل گاو زبان گیاهی بهداشتی مربوط به طب است که یقیناً تمامی اجزاء آن ، اعم از گل ها و برگ ها و دانه های آن به عنوان دارو استفاده می شود. همچنین دانه های این گیاه را برای تهیه روغن مورد استفاده قرار می دهند.با مجله پزشکی همراه باشید.

گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط‌آور، مقوی ختم بدن و آرامش‌بخش است.در معالجه تب‌های دانه‌ای مانند سرخک، آبله‌مرغان مصرف دم کرده آن با لیموعمانی اثر شفابخشی دارد. این دم کرده در درمان دردهای ناشی از سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه نیز بسیار مفید است. اگر دچار آلرژی‌های فصلی می‌باشید توصیه به مصرف نسمه کرده گل گاوزبان است. دم کرده گل گاوزبان برای درمان جوش‌های دهان، آفت دهانی بسیار نافذ است.

 

گل گاو زبان (1)

 

گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط‌آور، مقوی تمام بدن و آرامش‌بخش است.کاهنده سردردهای بدخلق یادكرد حافظه آموزش دردهای کلیوی ،ضد سودا و صفرا است .دم‌کرده گل گاوزبان به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله مع سرماخوردگی است.در ادامه به بررسی خواص جادویی گل گاو زبان می پردازیم.

خواص دمنوش گل گاو زبان

دم‌کرده گل گاوزبان، دمنوشی برای سرماخوردگی

گاهی اوقات سرفه‌های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی درمان نمی‌کند اما اجازه یک جوشانده سنتی مانند گل گاوزبان به روی مرهمی قوی عمل خواهد کرد.
دم‌کرده گل گاوزبان را به همراه کمی مركبات عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است. این دمنوش به شرط ترش نبودن به خصوص در ابتدای شروع علائم سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب برای بهبود حال بیمار است.
گل گاوزبان در درمان سرفه‌های مزمن، وقفه‌های تنفسی و آسم‌های خفیف نیز موثر است. در درمان سرفه‌های خشک می‌توان گیاه گل گاوزبان را با بابونه، سنبل‌الطیب، لاله نعمان مخلوط نموده و دم کرده حاصل از این چند گیاه را روزی ۳-۲ بار بنوشید.

دمنوشی مفيد برای سرفه ، سرماخوردگی  و آسم

دم‌کرده گل گاوزبان را به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است . این دمنوش به شرط ترش نبودن به خصوص در ابتدای سرآغاز (فصل كتاب) علائم سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب به منظور دربرابر بهبود حال بیمار است.

گل گاوزبان در درمان سرفه‌های مزمن، وقفه‌های تنفسی و آسم‌های ذلیل نیز موثر است. در تشفی سرفه‌های خشک می‌توان گیاه گل گاوزبان را با بابونه، سنبل‌الطیب، شقایق مخلوط نموده و دم کرده حاصل از این چند گیاه را روزی 3-2 بار بنوشید.شربت تهیه شده از دَم کرده گل این علف هرزه دارویی به عنوان ترکیبی خلط آور برای درمان سرف قابل استفاده است.

 

گل گاو زبان (4)

خواص گل گاو زبان برای پوست

جالب است بدانید آب برگ گل گاو زبان موجب نرم آسان شدن پوستهای خشک می شود و خارشهای پوستی را برطرف میکند . همچنین جوشانده ان وضعیت جعد ، ناخن و پوست را نعیم می بخشد و برای انها بسیار مفید است . کافیست افشره برگ ان را با اب رقیق نموده و بر روی خشکی ایا یا مکانهایی که میخارد قرار دهید .

خواص گل گاو زبان مراد این بخش نفرت و تمایل ازهم رمیدن اسان طب بود. اصلی ترین خواص این گیاه دارایی درمان ضعف اعصاب ، تقویت اعصاب و ارام بخشی است. شما میتوانید هر شمس یک لیوان پاك كردن این دمنوش میل کنید.

غدد فوق کلیوی گل گاو زبان

غدد فوق کلیوی ما همه روز جهد زیاد و دشواری جهت تولید انرژی و مقابله با استرس انجام می دهند. هورمون ای مختلفی از قبیل تستوسترون، آدرنالین، کورتیزول، DHEA توسط این غدد تولید می شوند که وظایف متعددی در بدن ایفا مل کنند.

استرس و فشارهای جسمانی و روانی سبب تضعیف غدد فوق کلیوی می گردند که با علائمی از قبیل خستگی مفرط، ناتوانی جنسی و ریزش مو همراه مسكر باشد.مصرف گل گاو زبان باعث تقویت و بازسازی غدد فوق کلیوی، آرام سازی ذهن و سیستم اعصاب مرکزی می شود.با توجه بانشاط شدن استرسی که روزانه همه ما با آن مواجه هستیم مصرف گل گاو زبان به عنوان یک نامی دارویی تاثیر فوق العاده ای بر سلامت جسم و روان ما خواهد داشت.

 

گل گاو زبان (5)

تقویت اعصاب و روحیه

از معروف‌ترین خواص گل زبان، تقویت سیستم عصبی، رفع استرس و  اضطراب است. گل گاو زبان غم و غصه، دلهره وحشت را از بین می‌برد و افسردگی را کاهش می‌دهد. متخصصان طب سنتی از این مرتع حیث کمک به درمان کسانی که با خود حرف می‌زنند، استفاده می‌کنند. همچنین خوردن دمنوش این گیاه نشاط‌آور است اندرزپذیر رنگ چهره را شاداب و باز می‌کند.

پیشگیری از سرطان

گل گاو زبان حاوی مقادیر بالایی از مواد آنتی‌اکسیدان نصیحت پذیر ضد تلواسه است و در پیشگیری و درمان سرطان موثر است. تحقیقات نشان داده این گیاه می‌تواند از جور بیماری سرطان پانکراس کم کند.

 تصفیه خون

تصفیه و تمیز کردن خون از خواص گل گاو نطق و نوشتار است. همچنین میان گل گاو زبان و فشار خون رابطه مستقیمی وجود دارد و برای بیماران قلبی عروقی مفید است، با این وجود زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

گل گاو زبان (3)

 

تداخلات دارویی گل گاوزبان

مصرف این گیاه همراه با دارو‌های سیستم عصبی مرکزی مانند دارو‌های ضد افسردگی، ضد اضطراب، قرص آرامبخش، خواب‌آور، آنتی هیستامین‌ها و دارو‌های کنترل فشار خونابه بایستی شوربا نظر پرشک متخصص انجام شود.

زیاده‌روی در مصرف گل گاو زبان علائمی متشابه خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردک چشم و مسمومیت کبدی را به دنبال دارد.

گل گاوزبان به علت داشتن آلکالویید برای زنان باردار، شیرده و کودکان مضر است.

گل گاوزبان باعث افزایش فشارخون می‌شود، پس بیماران مبتلا به فشار خو بالا بایستی در مصرف آن احتیاط کنند و یا آن را همراه با لیمو عمانی مصرف کنند. همچنین مخلوط کردن آن با خوشه نوعی گل الطیب، قبل از دم کردن هم میتواند خاصیت افزایش دهنده فشار خون را تعدیل کند.

 

یک نظر دهید