بهترین درمان خشکی پوست دست!

 خشکی پوست دست آزار دهنده ترین حالتی است که با آن مواجه هستیم. در حالی که شستن دستها به خصوص برای مقابله با بیماری مثل کرونا بسیار مهم است، اما تغسیل مکرر دستها  می تواند به خشکی پوست منجر شود.

از دست رفتن آب بدن را دی هیدریشن می نامند که علت خشک شدن پوست است . برای حل کردن این مشکل ابتدا باید شایسته حاجت عمده دم را فهمید. چندین فاکتور در خشک شدن پوست دست موثرند از جمله محیط،آب یاد هوا، موقعیت تندرستی و یا نوع زندگی .

بعضی از آنها به آسانی قابل علاج هستند ولی بعضی دیگر زمان و تلاش بیشتری را برای درمان نیازمندند . پوست خشک، یک وضعیت ناراحت کننده است که با پوسته پوسته گوشه نشین شدن پوست، خارش، و ترک خوردگی مشخص می شود.

در ادامه این مطلب از مچله پزشکی به بررسی علل و روش های درمان خشکی پوست دست می پردازیم. با ما همراه باشید.

خشکی پوست دست (1)

علل خشکی پوست دست

خشکی پوست دست ممکن است به دلایل مختلفی مثل استفاده پیوسته از شوینده‌ها، شرایط آب و هوایی، استرس و موارد هموژن رخ دهد.

  • آب و هوا: زندگی در آب و هوای خشک نظیر بیابان گل رخسار صحرا؛
  • سن: افراد سالمند در معرض ابتلا به خشکی پوست بدن قرار دارند. وقتی سن افراد بالا میرود، خلل پوست روغن طبیعی کمتری تولید می‌کنند، و این عامل خطر ابتلا به پوست خشک بدن را افزایش میدهد.
  • سابقه پزشکی: اگر در سابقه پزشکی فرد ابتلا به درماتیت تماسی آلرژیک یا اگزما، یا سایر بیماری های آلرژیک (حساسیتی) وجود داشته باشد، احتمال ابتلای این فرد به این بیماریها بیشتر است.
  • فصل: خشکی پوست بدن معمولا ورودی ماه هلا پاییزی و زمستانی شایعتر است، زیرا در این فصول سطح رطوبت هوا کاهش مییابد. در ماه های تابستانی، سطح بالای رطوبت میتواند از بروز خشکی پوست بدن پیشگیری کند.
  • عادات حمام رفتن: حمام رفتن مکرر یا استفاده از آب خیلی نشان برای شستشو ایضاً خطر ابتلا به خشکی پوست بدن را افزایش میدهند.

درمان خشکی پوست دست

 مرطوب کردن

سعی کنید هر چهارساعت یکبار دست‌هایتان را افسرده دل یک کرم مرطوب‌کننده، هیدارته کنید. اگر به چربی بیشتری نیاز دارید تراشیدن کرم‌های روغنی که حاوی مرطوب‌کننده نیز هستند استفاده کنید. این کار باعث روشن شدن پوست دست هم می‌شود.
خشکی پوست دست (1)

 استفاده مداوم از دستکش

وقتی از آب استفاده می کنید یا هرگاه در حال انجام شغل تان هستید که به پوست طاقه تان بلا وارد می شود، از دستکش استفاده کنید. بدین شکل من وتو با کمترین هزینه، از آسیب به طبقه تان پیشگیری می کنید. ناسازی دستکش های لاستیکی برای تمیزکاری، دستکش برگزیده باغبانی برای کارهای بی وقت به گل و گیاه و در فصل های سرد كهنه كردن دستکش چرم استفاده کنید.

سعی کنید برای شستشوی دست ها اگر مجبورید از آب گرم استفاده کنید، دمای آب زیاد داغ نباشد. برای خشک کردن از خشک کن با هوای گرم مفید بودن و مضر بودن پربهره بودن نکنید و حوله را جایگزین نمایید. استفاده از نمور کننده پس از شستشو را فراموش نکنید.

ماسک پوست عسل

عسل به عنوان نرم کننده پوست شناخته می شود. عسل یکی از داروهای طبیعی برای از بین بردن خشکی پوست است. استفاده از ماسک پوست عسل یک نتیجه عالی برای من وآنها و آنها خواهد داشت.

روش استفاده:

عسل  را به تنهایی بر روی پوست بمالید و پس از 10 دقیقه گرمابه رفتن دهید. پوست شما وسعت جنبه دوباره به دست آوردن این ماسک پوست دروازه تمام طول روز نرم و درخشان باقی می ماند یاد تنافر طرفی به سرعت باعث از بین رفتن خشکی پوست می شود.

مراقب شوینده‌ها باشید

استفاده مرتب از مایع دستشویی و ظرفشویی از مهمترین دلایل خشک شدن پوست دست و شکنندگی ناخنهاست؛ بنابراین باید از شوینده‌های مناسب افسرده pH تحت برخورداری کنید. شوینده‌های قلیایی علاوه بر گندزایی باعث آبگیری و به تبع خشک شدن پوست هم می‌شوند.
خشک شدن پوست دست

رطوبت بدنتان را تقویت کنید

غذاها طور خاصی رجزخوانی كردن دوا هستند. شما می توانید با غذا خوردن صحیح، سطح رطوبت پوست را به طور طبیعی افزایش دهید.

  • اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی و دانه کتان
  • ویتامین E مانند تنقلات و کره آجیل، تخم ها، آووکادو و اسفناج
  • ویتامین A مانند هویج، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، تخم مرغ و زردآلو
  • زینک مانند دانه کدو تنبل، نخود، قارچ و ماست

همچنین از خوردن شکر فرآوری شده، کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای شور خودداری کنید که باعث کم شدن آب بدن سربه زیر خشک شادمان گشتن پوست می شوند.

استفاده از خشک کننده مناسب

حوله های کاغذی بهترین گزینه هستند، لیكن اگر از پارچه استفاده می کنید، هر فرد اندرون خانه باید حوله مخصوص خود را داشته باشد و هر 3 روز یکبار حوله های تمیز را افسرده آن ها تعویض کنید. مطمئن شوید که دست ها کاملاً خشک شده اند، زیرا میکروب خیر به راحتی روی دست های مرطوب منتقل می شوند.

یک نظر دهید