تحریک اعصاب روده برای برطرف کردن یبوست های مزمن

درمان یبوست مزمن با تحریک اعصاب روده

درمان یبوست مزمن با تحریک اعصاب روده

تهران – ایرنا – محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا موفق به درمان یبوست مزمن با تحریک اعصاب روده با نور شدند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، یبوست یکی از شایع ترین اختلالات سیستم گوارشی است که به ویژه در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، بیماران مبتلا به سرطان بر اثر مصرف داروهای شیمی درمانی و زنان باردار دیده می شود.
معمولا داروی Laxatives برای درمان یبوست مزمن تجویز می شود که در بسیاری موارد موثر نیست و عوارض جانبی مختلفی به همراه دارد. یک روش دیگر درمان، ارسال یک کپسول متحرک کوچک به روده است که با وارد کردن ارتعاش به دیواره روده منجر به حرکات طبیعی روده و احساس دفع شود که این روش نیز با مشکلاتی همراه است.
محققان استرالیایی برای حل این مشکل از رشته اپتو ژنتیک، یعنی تحریک سلول ها با نور استفاده کرده اند. این مطالعه نشان می دهد سلول های عصبی به طور ویژه ای نسبت به نور واکنش نشان می دهند. نتایج نشان می دهد با تحریک نوری سلول های عصبی می توان عضلات روده را وادار به تخلیه کرد.
در این مطالعه محققان میکرو لامپ های ال ای دی را وارد تاریک ترین بخش روده موش ها کردند. زمانی که لامپ های بی سیم روشن شدند، نور آبی ساطع شده از آن نورون ها را تحریک و عمل دفع انجام شد.
محققان معتقدند می توان این روش را بهینه کرد و برای مثال کپسول های نورانی را وارد بخش تاریک روده کرد. این مطالعه به منظور کاربرد درانسان نیازمند بررسی بیشتر است.
اپتوژنتیک رشته است که از نور برای تحریک سلول های بدن استفاده می کند. تاکنون از این علم برای امور مختلفی از جمله تغییر پاسخ درد در مدل های حیوانی، تنظیم مجدد ساعت بیولوژیکی و منظم کردن ضربان قلب استفاده شده است.نتایج این مطالعه در نشریه Gastroenterology منتشر شده است.

یک نظر دهید