آیا ارتباطی بین دیابت پنهان و سرطان وجود دارد‌؟

افراد دیابتی باید مراقب سرطان هم باشند

دیابت و سرطان

تحقیقات جدید خبر‌های ناراحت کننده‌ای برای 86 میلیون آمریکایی که مبتلا به دیابت نهان هستند‌ دارد‌. این افراد نه تنها درخطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌باشند، بلکه احتمال ابتلا به سرطان در این افراد بیشتر است‌.

افراد مبتلا به دیابت نهان دارای سطح گلوکز بالایی در خون خود هستند‌، اما نه آنقدر بالا که به عنوان دیابت از آن یاد شود‌. علائم دیابت نهان شامل مقاومت گلوکز غیرعادی‌، میزان گلوکز ناشتای غیرعادی یا هردوی این 2 عامل می‌باشند‌.

با وجود افزایش روز‌افزون افراد مبتلا به دیابت نوع 2‌، باید خاطرنشان کرد که این بیماری یک شبه ایجاد نمی‌شود‌. افزایش سطح قند خون‌، مشکلیست که در گذر زمان و به دلیل سبک زندگی غلط ایجاد می‌شود‌؛ عواملی همچون رژیم غذایی غلط‌‌، ورزش نکردن و چاقی‌! بالا رفتن سن هم به تنهایی با کاهش عملکرد سلول‌های بتای لوزالمعده‌، در ابتلا به دیابت موثر است‌. اگر افزایش قند خون کنترل نشود‌، دیابت نهان می‌تواند طی 10 سال تبدیل به دیابت نوع 2 تمام عیار شود‌.

اکنون‌، طبق تحقیقات منتشر شده در Diabetologia (مجله‌ی انجمن تحقیقات دیابت اروپا‌)، دیابت نهان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد‌. این مقاله که شامل تحلیل متابولیسمی 16 آزمایش بر روی 891426 فرد از آمریکا‌، اروپا‌، آفریقا و آسیا بوده‌، نشان می‌دهد که دیابت نهان خطر ابتلا به سرطان را 15‌% افزایش می‌دهد‌. با برسی بیشتر انواع این سرطان‌های احتمالی‌، تحقیقات نشان داد که دیابت نهان باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های معده و روده بزرگ‌، کبد‌، لوزالمعده‌، سینه و رحم می‌شود‌. ارتباط خاصی بین دیابت نهان و سرطان نای و ریه‌، پروستات‌، تخمدان‌، کلیه و مثانه پیدا نشده است‌.

عوامل خطرساز خود را بشناسید

چرا دیابت نهان باعث سرطان می‌شود؟ یکی از عوامل شاخص‌، چاقی است‌. اضافه وزن و چاقی یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش خطر ابتلا به دیابت و سرطان است‌. مجریان این تحقیقات‌، با انجام تحلیل‌هایی در خصوص چاقی با استفاده از BMI، به این نتیجه دست یافته‌اند‌. آن‌ها متوجه شده‌اند که حتی پس از کنترل وزن‌، دیابت پنهان همچنان خطر سرطان را 22‌% افزایش می‌دهد‌.

محققین چندین توضیح دیگر هم برای این افزایش خطر بیان می‌کنند.‌ قند خون بالای مزمن یا ا دیاد قند خون می‌تواند باعث افزایش فشار اکسیدی شود که نوعی اختلاف در تولید و مقابله بدن با آثار منفی رادیکال‌های آزاد سرطان‌زا می‌باشد‌. قند خون بیش از حد بالا می‌تواند منجر به تولید ماده‌مضر ناخواسته دیگری شود که به عنوان (advanced glycated endproducts (AGEsشناخته می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد سرطان و بیماری‌های دیگر شوند‌.

به علاوه‌، محققین می‌گویند افزایش مقاومت در برابر انسولین می‌تواند باعث افزایش میزان انسولین در بدن شده و به رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی ‌کمک کند‌. سومین عامل‌، جهش‌های ژنتیکی در افراد است که بیش از پیش آنها را در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می‌دهد‌. طی یک تحقیق که اخیرا انجام شده‌، عدم عملکرد صحیح یک ژن که وظیفه‌سرکوب تومور‌ها را دارد‌، افراد را با خطر بیشتر ابتلا به سرطان و دیابت پنهان رو‌به رو می‌کند‌.

آنها اضافه کردند‌: ‌”باید دقت کرد که متفورمین‌، یکی از ساده‌ترین دارو‌های تجویزی برای درمان دیابت نوع 2‌، دارای برخی خواص محافظت‌کننده و ضد سرطان می‌باشد‌. این دارو خطر ابتلا به سرطان در طول حیات بیماران دیابتی را حدود 30‌% کاهش می‌دهد‌”‌. با این همه‌، اینکه این تاثیر در بیماران مبتلا به دیابت پنهان هم وجود دارد یا خیر‌، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است‌‌؛ تحقیق دیگری در همین زمینه که این ماه منتشر شد‌، نشان داده که مصرف متفورمین تاثیری بر خطر ابتلا به سرطان ندارد‌. این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتریست‌.

سرنوشت دیابت خود را تغییر دهید‌

با افزایش سالانه افراد مبتلا به دیابت پنهان و نوع 2‌، تلاش برای مراقبت از سلامتی اهمیت بیشتری پیدا کرده است‌. داشتن دیابت پنهان به معنای این نیست که شما محکوم به ابتلا به دیابت نوع 2 هستید‌. با ایجاد تغییرات در نحوه زندگی خود در راستای کاهش قند خونتان مانند کاهش وزن و ورزش کردن بیشتر‌، می‌توانید این خطر را به میزان چشمگیری کاهش دهید‌.

یک نظر دهید