آیا آلودگی هوا باعث سرطان می شود؟

آلودگی هوا خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد

آلودگی هوا خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد

یک گروه بین المللی از محققان موفق به توسعه آزمونی شده اند که بر اساس فاکتورهای ژنتیکی، احتمال بروز حمله قلبی یا بیماری های قلبی عروقی را از دوران کودکی پیش بینی می کند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دانشگاه چونگ شان در تایوان، فلزات سنگین موجود در آلودگی هوا را با افزایش احتمال ابتلای به سرطان دهان مرتبط می دانند،‌ ولی هنوز این مکانیسم به درستی روشن نیست.
در این مطالعه آمده است برخی از فلزات سنگین موجود در هوای آلوده از جمله سرب، کادمیوم، ارسنیک، کروم و نیکل، به اندازه ترکیبات ارگانیکی مانند هیدروکربن های چند حلقه ای معطر، ‌سرطان زا هستند.
بر اساس بنیاد سرطان دهان آمریکا، سالانه حدود 49 هزار و 750 آمریکایی به سرطان دهان مبتلا می شوند و فقط نیمی از آنان در عرض پنج سال زنده می مانند. مرگ و میر بالای این بیماری به این دلیل است که معمولا در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود.
بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، ذرات جامد موجود در آلودگی هوا بیشتر ناشی از آلودگی کارخانه ها، صنایع، نیروگاه ها، خودرو و دود حاصل از آتش است که معضل اصلی جامعه بهداشت محسوب می شود.
به دلیل کوچک بودن ذرات معلق موجود در آلودگی هوا، این ذرات به راحتی توسط بافت های دهان جذب می شوند و اثرات زیان باری به دنبال دارند. استفده از ماسک در روزهای آلوده و اجتناب از عبور و مرور غیر ضروری و همچنین غربالگری سرطان دهان از جمله موارد مهم در پیشگیری این عارضه است.
این مطالعه فقط ارتباط آلودگی هوا با سرطان دهان را تایید می کند و به هیچ وجه به منزله رابطه علی و معلولی نیست.
نتایج این مطالعه در نشریه BMJ منتشر شده است.

یک نظر دهید